Ministerstwo Panny Anny

Lifestyle blog

Buty trekkingowe – niezbędnik górskiej wyprawy

Obecnie, coraz modniejsze staje się chodzenie po górach. Jest to sposób nie tylko na ciekawe spędzenie czasu, ale również na aktywność fizyczną. Niektórzy traktują chodzenie po górach jako rodzaj terapii, chodzą samotnie i rozmyślają. Inni, chodzą parami, w grupach, nawiązują nowe znajomości. Bez względu na to czy na szlaku wolimy być sami czy z kimś, najważniejsze będzie bezpieczeństwo i odpowiedni ubiór. Nie każdy wie o tym, że odpowiednio dobrane buty, to również gwarancja udanej wyprawy. 

Buty trekkingowe salewa – od czego zacząć

W sklepach dostępnych jest wiele modeli męskich butów trekkingowych. Do wyboru są niskie i wysokie, z membraną lub bez niej, lekkie, oddychające, z siatką. Można się w tym pogubić.

Najlepiej zacząć jednak od najprostszego wyboru – idealnie dobrać rozmiar obuwia. Buty salewa męskie należy przymierzyć i sprawdzić, czy leżą idealnie. Za małe czy za duże, mogą powodować otarcia, dyskomfort i narazić użytkownika na uszkodzenia kostki. Jeżeli do wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu – zaleca się rozchodzenie butów trekkingowych w domu. 

Następnym krokiem podczas wyboru butów górskie, jest zwrócenie uwagi na warunki terenowe i pogodowe w których będziemy z nich korzystać. Nie istnieją buty uniwersalne. W niskich partiach idealnie sprawdzą się lekkie modele, posiadające niską cholewkę. Jeżeli wybieramy się w wysokie, bardziej skaliste tereny – buty powinny mieć sztywną podeszwę i wysoką cholewkę.

Należy również wziąć pod uwagę śródpodeszwę. To ona odpowiada za amortyzację pracy mięśni. Łatwo rozpoznać ją w bucie – jest to wyraźny pasek odznaczający się kolorem.

Jeżeli mamy już odpowiednio dobrane, pod swój rozmiar i przeznaczenie, buty trekkingowe, warto zwrócić uwagę na membranę. To ona gwarantuje ochronę stóp i odpowiada za komfort podczas pieszych wycieczek. Dzięki niej, spacer w deszczu nie stanowi problemu. Buty posiadające membranę nie sprawdzą się natomiast podczas upalnych dni. Stopa będzie wtedy mocniej się grzała i zwyczajnie będziemy się pocić. Na takie pogody odpowiednie będą buty z siatką, które zapewnią cyrkulacje powietrza. 

Jak dbać o buty trekkingowe?

Jeżeli idealne buty turystyczne są już wybrane i kupione, należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio o nie dbać. Buty trekkingowe salewa należy przede wszystkim dobrze konserwować. 

Po wyprawie warto użyć środka dezynfekującego, który pozbędzie się bakterii. Nigdy nie należy kłaść butów trekkingowych blisko źródła ciepła. Zapomnijmy więc o suszeniu ich na kaloryferach. Obuwie trekkingowe, powinno wyschnąć samo, w możliwie neutralnej temperaturze. 

Impregnacja ma znaczenie. Powinno się spryskiwać buty specjalnie dobranym preparatem, jak najczęściej.