Ministerstwo Panny Anny

Lifestyle blog

Czy lepszy jest płyn do płukania ust z alkoholem czy bez alkoholu?

Płyn do płukania ust jest jednym z najlepszych uzupełnień codziennego szczotkowania zębów. Jego główną funkcją jest usuwanie cząsteczek między zębami, do których nie dociera szczotkowanie, ograniczając w ten sposób wzrost biofilmu zębowego, co zapobiega próchnicy i infekcjom dziąseł. Odświeża również oddech.

Podobnie jak pasta do zębów, płyny do ust zawierają różne składniki, które są dostosowane do potrzeb każdej osoby. Jednym z najczęściej spotykanych jest alkohol. Ale czy wskazane jest używanie płynu do płukania ust z alkoholem czy bez? Oto odpowiedź.

Czy lepszy jest płyn do płukania ust z alkoholem czy bez alkoholu?

Płyny do płukania ust zawierające alkohol są przeciwwskazane u osób o dużej wrażliwości w jamie ustnej, a także w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń błony śluzowej. Tego typu płukanki mogą działać żrąco i ściągająco na niektórych pacjentów.

antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej

Alkohol w dużych stężeniach może mieć szkodliwy wpływ na błonę śluzową jamy ustnej, dlatego w ostatnich latach znacznie ograniczono jego udział w płukankach. Obecnie dostępne są płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu, które mają takie same pozytywne działanie jako element prawidłowej higieny jamy ustnej.

Dlaczego warto stosować bezalkoholowe płyny do płukania jamy ustnej?

Bezalkoholowe płukanki zapewniają prawidłową higienę jamy ustnej, zapobiegając gromadzeniu się biofilmu jamy ustnej, przeciwdziałając powstawaniu próchnicy oraz pozostawiając świeży i przyjemny oddech. Ich zaletą jest również to, że nie podrażniają błony śluzowej i pozwalają uniknąć typowych problemów związanych z częstym stosowaniem alkoholowych płynów do płukania jamy ustnej, takich jak suchość w ustach. W jakich przypadkach szczególnie zaleca się stosowanie bezalkoholowych płynów do płukania ust? Oto najczęściej spotykane z nich:

Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

Płyny do płukania jamy ustnej z alkoholem są przeciwwskazane w przypadku dzieci.  Aby uniknąć przypadkowego spożycia alkoholu, zaleca się unikanie ich u dzieci, kobiet w ciąży i osób, u których spożywanie alkoholu jest całkowicie przeciwwskazane.

Płyn do płukania ust dla wrażliwych zębów

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów uważają, że bardziej komfortowe jest stosowanie płynów do płukania ust bez substancji drażniących, takich jak alkohol. Płyny do ust z łagodnymi składnikami, są przyjemniejsze, a pełnią tę samą funkcję w higienie jamy ustnej.

Płyn do płukania ust do codziennego użytku

Dla osób, których błona śluzowa jamy ustnej jest szczególnie wrażliwa na alkohol, dostępne są różne płyny do płukania ust sformułowane z innymi wysoce skutecznymi składnikami, takimi jak chlorek cetylopirydyniowy, czy aloe vera, które pielęgnują i chronią dziąsła i zęby, zapewniając doskonałe uczucie czystości oraz ochronę przed próchnicą i biofilmem zębowym.