Ministerstwo Panny Anny

Lifestyle blog

herbicydy

Czym są herbicydy i jak działają?

Herbicydy są znanym środkiem chemicznym, który jest stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie. Zadaniem herbicydów jest zwalczenie chwastów w uprawach rolnych. Są doskonale znane rolnikom i wręcz niezbędne w uprawie roślin. Za pomocą herbicydów, rolnicy mogą zwalczać niechciane chwasty i zapewnić prawidłowy rozwój swoich upraw.

Jak działają herbicydy?

Herbicydy mogą działać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na tym, że liście albo korzenie roślin wchłaniają herbicyd, dzięki czemu procesy fizjologiczne są hamowane. Drugi sposób działania herbicydów polega na działaniu kontaktowym, czyli niszczeniu tych elementów rośliny, z którymi będą miały bezpośredni kontakt.

herbicydy halvetic

Czym różnią się herbicydy selektywne od totalnych?

Przed stosowaniem herbicydów przy swoich uprawach, warto wiedzieć, że dzielą się one na selektywne oraz totalne. Rozróżnienie tych dwóch odmian herbicydów może znacząco wpłynąć na ich działanie przy danych uprawach. Herbicydy (https://ogrodniczy.com/herbicydy-totalne) totalne mają za zadanie całkowicie zniszczyć każdy rodzaj zieleni. Są stosowanie najczęściej po to, aby oczyścić teren i zrobić miejsce pod zupełnie nowe uprawy. Herbicydy selektywne niszczą konkretny gatunek roślin. Ważne jest zatem to, aby odpowiednio dobrać rodzaj herbicydów do swojej uprawy.

O czym należy pamiętać podczas stosowania herbicydów?

Jest kilka kwestii, o których należy wiedzieć przed przystąpieniem do stosowania herbicydów. Temperatura gleby powinna być nieco większa od tej, w której chwasty zaczynają kiełkować. Bardzo ważne jest to, aby ziemi miała odpowiedni poziom wilgoci, ponieważ zbyt sucha gleba może utrudnić dotarcie herbicydów do chwastów. Wysoko nawodniona gleba może natomiast sprawić, że herbicyd się rozcieńczy i nie będzie przynosił pożądanych skutków. Kluczowy jest odpowiedni dobór preparatu, należy więc pamiętać o tym, że herbicydy mają kilka rodzajów.