Ministerstwo Panny Anny

Lifestyle blog

krem na pękające pięty

Maść na pękające pięty – co stosować?

Pękające pięty sprawiają wielu osobom duży dyskomfort. Są nie tylko źródłem bólu, ale też umożliwiają przedostawanie się do organizmu drobnoustrojów. Ponadto są nieestetyczne, dlatego chcemy jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Co jest przyczyną pękających pięt i jaką stosować maść na pękające pięty? 

Przyczyny pękających pięt


Dlaczego pięty pękają. Istnieje kilka najczęściej spotykanych przyczyn takiego stanu rzeczy:

  • Przesuszona skóra

Rolą skóry na piętach jest ochrona przed urazami mechanicznymi. Stąd jej grubość. Dlatego też nie zawsze krem na pękające pięty, który jedynie nawilża, będzie wystarczający. Jeśli skóra pięt chronicznie przesusza się i pęka, warto przeanalizować, czy nasz organizm nie jest odwodniony. 

  • Niedobór witamin i cukrzyca

Często przyczyną pękających pięt jest niedobór witaminy B5 i cukrzyca. Ten stan ma nawet swoją nazwę – „stopa cukrzycowa”. Pękająca skóra na piętach to jeden z najczęściej spotykanych objawów tej choroby.

  • Nieodpowiednie obuwie

Skarpety ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów i źle dobrane, za ciasnych buty mogą wpływać negatywnie na kondycję skóry na piętach. Warto przyjrzeć się temu i wybierać produkty lepszej jakości.

krem do pięt

Domowe sposoby na pękające pięty


Wiele osób w pierwszej kolejności chce wypróbować domowe metody leczenia. Obejmują one głównie ścieranie zrogowaciałego naskórka, moczenie w wywarach ziołowych oraz nakładanie na nieestetyczną skórę domowych, prostych składników nawilżających. Domowa maść na pękające pięty może zawierać miód, parafinę lub olej kokosowy.

Innym skutecznym, domowym sposobem jest… aspiryna. Jak ją stosować? Wystarczy kilka tabletek leku dokładnie rozgnieść i zalać alkoholem o mocy 70%. Tak przygotowany roztwór powinien odstać w ciemnym miejscu, w szklanym pojemniku, przez co najmniej 3 dni. Po upływie tego czasu przygotowujemy gazę, nasączamy ją mieszanką i przykładamy do pięt. Zakładamy skarpetki i następnego dnia dokładnie myjemy stopy. Należy nałożyć nawilżający krem na pękające pięty i powtarzać tę procedurę przez 14 dni.

Jeśli nie chcemy stosować aspiryny, pomocna też jest soda oczyszczona. Do miski z ciepłą wodą dodajemy kilka łyżeczek soli, moczymy stopy przez 10 minut, a następnie wykonujemy peeling z sody.

Kremy na popękane pięty — które są najlepsze?


Do leczenia możemy też stosować kremy na popękane pięty z apteki. Skuteczne są przede wszystkim te dodatkiem mocznika w stężeniu 10 – 15%. Ten składnik doskonale nawilża i zmiękcza zrogowaciały naskórek. Maść na pękające pięty powinna także zawierać witaminy A i E — wspomagają one regenerację skóry i przyspieszają proces gojenia.