Ministerstwo Panny Anny

Lifestyle blog

flaga Polski niebieskie niebo

Najważniejsze symbole państwowe i ich znaczenie

Flaga Polski jest symbolem, z którym zaznajamiani jesteśmy od najmłodszych lat. Wiemy, że biało-czerwona flaga ma być traktowana z szacunkiem, a Orzeł Biały to symbol naszego kraju. Czy jednak znamy ich dokładne znaczenie?

Biało-czerwone to barwy niezwyciężone czyli co naprawdę znaczą kolory na fladze?

Według heraldyków górny pas polskiej flagi reprezentuje Orła Białego, natomiast dolny pole tarczy herbowej. Biała barwa na fladze dodatkowo symbolizuje srebro, ale także czystość i niepokalanie. Czerwony kolor dolnego pasa oznacza odwagę i waleczność.
Trzeba pamiętać, że kolor czerwony, a tak naprawdę karmazynowy, był kiedyś bardzo kosztowny do uzyskania. Symbolizował dostojeństwo i bogactwo i uważano go za najszlachetniejszy z kolorów.

Jaki znak twój?

Oczywiście Orzeł Biały. Do tego z rozciągniętymi skrzydłami i z koroną na głowie. Według legendy o założeniu Gniezna orzeł wskazał Lechowi miejsce, w którym ten założył gród. Według Jana Długosza Orzeł Biały nawiązywał do orła znanego z Imperium Rzymskiego i symbolizował władzę cesarską.
Co ciekawe taki ptak jak Orzeł Biały nie istnieje naprawdę. Być może ma on swoje początki w orle bieliku, który de facto należy do rodziny jastrzębiowatych.
Niemniej jednak biały orzeł w koronie jest symbolem suwerenności i jedności państwa polskiego.

Flaga Polski z orłem jest zatem podwójnym symbolem, pamiętać jednak należy, że nie może być stosowana przez każdego. Flaga polska z godłem jest zarezerwowana jedynie dla służb dyplomatycznych i lotnisk, kapitanatów i statków morskich.