Podczas wyboru obuwia podstawowym paramentem, jaki powinien być brany pod uwagę poza wyglądem, jest rodzaj materiału, z którego but został wykonany. Ma to bowiem bardzo istotne znaczenie dla komfortu użytkowania, ale również trwałości obuwia i jego odporności na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak choćby wilgoć.
Rodzaje materiałów obuwniczych
Obuwie może być wykonane z materiałów różnego rodzaju. Przekłada się to na odmienne właściwości buta oraz wpływa na zróżnicowaną pielęgnację. Buty mogą być wykonane ze skóry, nubuku, weluru, czy też materiałów tekstylnych i syntetycznych.
Obuwie wykonane ze skóry
Buty wykonane z materiałów naturalnych cechują się dużą przepuszczalnością powietrza oraz dobrym dopasowywaniem do kształtu stopy. Skóra może mieć różną fakturę i w związku z tym wyróżnić można: skórę matową, z połyskiem, lakierowaną czy nubuk. Materiał chętnie wykorzystywany jest podczas produkcji różnego rodzaju obuwia dla panów i pań. W drugim przypadku dużą popularnością cieszą się botki damskie skórzane na obcasie w kształcie słupka. Warto jednak pamiętać o tym, że skóra lakierowana oraz nubuk są szczególnie podatne na uszkodzenie przez czynniki środowiskowe lub mechaniczne.
Obuwie wykonane z weluru
Welur stanowi rodzaj zamszu i niewątpliwie nadaje on butom niezwykle eleganckiego i dostojnego wyglądu.
Obuwie wykonane z materiałów tekstylnych
Na rynku dostępne jest obuwie wykonane z tkanin. Tego typu materiały mogą być stosowane nie tylko podczas produkcji odzieży, ale również butów. W tym przypadku dotyczy to przede wszystkim wyrobów sportowych, które powinny bardzo ściśle przylegać do stopy.
Obuwie wykonane z materiałów syntetycznych
Choć zazwyczaj tańsze w zakupie materiały syntetyczne charakteryzują się niestety gorszymi niewłaściwościami w porównaniu z obuwiem wykonanym z materiałów naturalnych.