Ministerstwo Panny Anny

Lifestyle blog

Śpiwór zimowy – puchowy czy syntetyczny?

Miłośnicy zimowego outdooru prowadzą żywą dyskusję na temat wyboru idealnego śpiwora na zimowe warunki. Motywem przewodnim takiej debaty jest spór pomiędzy zwolennikami nowoczesnych śpiworów syntetycznych a sympatykami klasycznej wersji zimowego śpiwora, czyli tego z puchowym wkładem. Każdy wędrowiec ma swojego faworyta.

Niemniej jednak, zarówno śpiwór syntetyczny, jak i śpiwór puchowy, posiada szereg zalet i wad. Wybierając ten najwłaściwszy, należy kierować się kilkoma istotnymi kwestiami, takimi jak miejsce wyprawy i panujące w nim warunki atmosferyczne, długość i intensywność wyprawy, a także budżet, jakim dysponujemy. Jakie są główne różnice między syntetykiem a puchem?

Śpiwór puchowy – trwały i ciepły, ale nie bez wad

Wybierając się w naprawdę ekstremalną, zimową wyprawę, gdzie temperatura zimą osiąga rekordowe spadki, powinniśmy zapoznać się z ofertą śpiworów puchowych. Oczywiście, zanim wybierzemy się w miejsce z tak trudnym mikroklimatem, powinniśmy zdobyć szereg umiejętności i doświadczenia w nieco mniej ekstremalnych warunkach. Tak czy inaczej, śpiwór puchowy jest gwarancją utrzymania trwałego ciepła. Zwolennicy tego typu śpiworów cenią go przede wszystkim za komfort, miękkość i wygodę. Niemniej jednak, komfort puchu sporo waży i kosztuje. Ceny dobrej jakości puchowego śpiwora mogą dwukrotnie przekroczyć cenę jego syntetycznego odpowiednika. Podobnie jest z wagą – śpiwory puchowe są z reguł dużo cięższe.

Śpiwór syntetyczny – niezastąpiony podczas deszczu

Niewątpliwą zaletą śpiwora syntetycznego jest jego stosunkowo niewielki ciężar i dużo niższa cena. Śpiwór syntetyczny sprawdzi się także w mokrych i wilgotnych rejonach, bowiem nawet przemoczony zachowuje część swoich izolacyjnych właściwości, czego niestety nie można powiedzieć o śpiworze puchowym. Ponadto, syntetyk jest idealną, a często i jedyną opcją, dla alergików. W odróżnieniu od śpiwora puchowego, śpiwór syntetyczny nie posiada materiałów uczulających.

Więcej pod adresem: www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/aspiwory/aspiwory-puchowe.html