Dracena to jedna z tych roślin, którą zna niemalże każdy, kto kiedykolwiek miał w swoim mieszkaniu jakieś rośliny doniczkowe. Swoją popularność zawdzięcza egzotycznemu wyglądowi i naprawdę niedużym wymaganiom jeśli chodzi o jej uprawę. Dla tych co jeszcze jej nie znają, przygotowaliśmy na jej temat garść ciekawych informacji.
Dracena – garść ciekawostek
Dracena to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), który występuje naturalnie w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Azji i Afryki, a także w Australii i Meksyku. Niektóre gatunki draceny mają także wartość użytkową – z ich soków wytwarza się gumy, a ich drewno jest wykorzystywane do produkcji mebli i narzędzi. W uprawie domowej najczęściej spotykanymi gatunkami draceny są dracena dereszowata (Dracaena deremensis) i dracena obrzeżona (Dracaena marginata).
Dracena i jej charakterystyczny wygląd
Kwiat Dracena to roślina o charakterystycznym, wysokim pniu i lancetowatych liściach, które rosną z wierzchołka pnia w kształcie rozety. Liście draceny są często zielone, ale mogą mieć różne kolory i wzory, w zależności od gatunku i odmiany. Niektóre gatunki draceny mają liście z białymi lub kremowymi obrzeżami, a niektóre mają liście w odcieniach czerwieni i różu. Liście draceny są często długie i wąskie, ale mogą mieć także inny kształt, np. sercowaty lub trójkątny.
Dracena – kilka słów o uprawie
Dracena jest stosunkowo łatwa w uprawie. Powinna być uprawiana w jasnym miejscu, ale nie narażona na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Dracena potrzebuje umiarkowanego podlewania, a przed kolejnym podlaniem warto poczekać, aż górna warstwa gleby przeschnie. W okresie wegetacji, czyli wiosną i latem, warto dokarmiać dracenę nawozami mineralnymi. Roślina ta jest dość odporna na choroby i szkodniki, ale należy uważać, aby nie przesuszyć jej korzeni, c