Podkaszarka a kosa

Nie od dzisiaj wiadomo, że o ogród trzeba dbać. W innym wypadku zarośnie chwastami, a trawa zacznie nam sięgać do kolan. Mniej jasne wydaje się to, jakiego sprzętu używać. Różnice w wyglądzie kos spalinowych i podkaszarek spalinowych nie są znaczne, a jednak ich zastosowanie jest różne.

Sposób działania

Kosy spalinowe (wykaszarki) tną dzięki żyłce, tarczy lub nożom. Wszystko zależy od modelu. Z kolei podkaszarki spalinowe (trymery). Natomiast podkaszarki tną jedynie dzięki żyłce.

Rodzaj powierzchni

To przede wszystkim ten aspekt powinien mieć decydujący wpływ na wybór. Kosy spalinowe (z tego sklepu) będą odpowiednie do ogrodów dużych, o które rzadko się dba, przez co zarastają. Będzie idealna na działkę. Poradzi sobie nie tylko z trawą w miejscach, do których nie dotrze zwykła kosiarka, ale również z twardymi łodygami (w przypadku zamontowania tarczy zębatej lub noży). Ponadto sprawdzi się na dużych obszarach.

Podkaszarka spalinowa będzie lepszym wyborem, jeśli ogólnie dba się o ogród, ale niektórych miejsc nie da się wypielęgnować kosiarką, np. przy ogrodzeniu. Poza tym jest lżejsza od kosy mechanicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Moc silnika (szczególnie istotna przy kosie spalinowej) – im większa, tym większy i trudniejszy (twardsze chwasty) teren można skosić. Podkaszarki spalinowe z natury mają mniejszą moc od kos, co sprawia, że działają ciszej.

Zasięg cięcia – im jest większy, tym większy obszar skosimy za jednym przyłożeniem. To z kolei znacząco wpływa na ogólny czas naszej pracy.